Научно-технический прогресс. Scientific and technical progress – Научно-технический прогресс Английские слова на тему технический прогресс

💖 Нравится? Поделись с друзьями ссылкой

    4. Аудирование - 12 min.

    Repeat the words after me

    To be scared - пугаться

    To replace- замещать

    Liberate - освобождать, сдвигать

    Spot - точка

    Artificial - искусственный

    Прочтение слов

    Now we are ready to start

    Видео с ресурса Интернет:

    Просмотр ролика

    Студенты отвечают

    You are going to watch the video once again with the text. While watching do task number 2, the 2nd exercise.

    Просмотр, выполнение задания

    Let’s check your work…

    Студенты зачитывают ответы

    5. Обучение письму - 16 min.

    Прочтение текста

    I’m sure that

    Примерныеответы:

    -they are very convenient

    -they can be used for study

    Teacher:

    7. Домашнее задание - 4min.

    Don’t forget to:

    *Use “opinion” expressions

    -they are very convenient

    -they can be used for study

    -prices of models and providers are decreasing

    Thank you for the lesson.

Просмотр содержимого документа
«Методическая разработка урока "Научно-технический прогресс" »

Методическая разработка урока

Паспорт урока

Преподаватель: Глазырина А.В., ГБОУ СПО РМЭ «ЙОТСТ»

Тема: « Technical progress (научно-технический прогресс)»

Дисциплина: английский язык

3-й урок по теме (заключительный)

Тип: комбинированный урок (урок-обобщение пройденного материала)

Цель: Совершенствование навыков аудирования и умений письменной речи в рамках изучаемой темы «Technical progress (научно-технический прогресс)»

Задачи:

Образовательные :

1) систематизировать лексический материал по теме;

2) совершенствовать навыки аудирования с общим охватом содержания; и с извлечением конкретной информации;

3) совершенствовать умения письменной речи (эссе-выражение собственного мнения);

Воспитательные :

1) содействовать развитию интереса к изучению иностранного языка;

2) содействовать повышению уровня мотивации на уроках через средства обучения;

Развивающие:

1) развивать умение выражать свое мнение и приводить аргументы;

2) развивать аналитические способности (сопоставлять, сравнивать, обобщать);

3) создавать условия для развития внимания, памяти, воображения, фонематического слуха;

4) содействовать формированию самостоятельной познавательной деятельности;

5) развивать слухо-произносительные навыки.

Методы: объяснительно- иллюстративный, частично- поисковый;

Формы обучения: фронтальная, индивидуальная, в парах;

Средства обучения:

Дидактические: фрагмент рабочей тетради к уроку, презентация, видеоролик

Технические: проектор, экран, компьютер, подключение к Интернет

Междисциплинарные связи: Информатика, тема «Введение»

Использованные источники:

    ExamSuccess. Подготовка к ЕГЭ по английскому языку. W.Rimmer, О.Виноградова, Л.Кожевникова. CambridgeUniversityPress, 2014

    Голицынский Ю.Б. Пособие по разговорной речи. - СПб.: КАРО, 2007

    сайтwww.youtube.com. « Are machines really taking our jobs?» (Действительно ли машины забирают нашу работу?)

    сайт http://festival.1september.ru/Открытый урок по английскому языку в 10 классе по теме «Научно-технический прогресс»

План урока

Этапы урока

Хронометраж (мин.)

1.Организационный этап

приветствие

сообщение темы и целей урока

2. Речевая разминка, активизация пройденного материала

3. Аудирование аутентичного текста

4. Обучение письму

5. Подведение итогов урока

6. Домашнее задание

Конспект урока

1. Организационный этап - 1 min .

Teacher: Good morning everybody! Glad to see you! Sit down please.

2. Сообщение темы и цели урока - 2 min .

Teacher: So, students, today we are going to talk much about computers and technic. The topic of our discussion is“Technical progress” Please, read the statement on the screen and try to guess what the main aim of our lesson is:

Computers aren’t intelligent, they only think they are”

(Студенты высказывают свои идеи)

3. Речевая разминка. Актуализация лексики по теме.-6 min .

Let’s begin with a game! Fill in the mind map. You may use your workbook, task 1.

Работа ведется фронтально, назвавший свой вариант последним – победитель.

Примерные ответы студентов:

    searching for information

    typing and keeping information

    listening to music

  • printing documents

  • chatting with friends and relatives

    using social networks…

If you are ready, name one of your statements.

4. Аудирование - 12 min.

Now let’s consider one more point of view on the idea “Computers aren’t intelligent, they only think they are”. Watch the video and try to guess Are Machines Really Taking Our Jobs?

Before watching, please, translate the words in task 2 exercise 1.

Repeat the words after me

To be scared - пугаться

To replace- замещать

Liberate - освобождать, сдвигать

Spot - точка

Artificial - искусственный

Прочтение слов

Now we are ready to start

Видео с ресурса Интернет:

Просмотр ролика

So, Are Machines Really Taking Our Jobs?

Студенты отвечают

You are going to watch the video once again with the text. While watching do task number 2, the 2 nd exercise.

Видео из Интернета с субтитрами

Просмотр, выполнение задания

Let’s check your work…

Студенты зачитывают ответы

5. Обучение письму – 16 min.

We are close to the progress too. Read the article about smartphones and answer the questions that follow it.

Прочтение текста

If the article did not have the title, would it be clear from the text that the author really hates smartphones? Why?

Do these paragraphs sound more like somebody’ opinion or like an argument against smartphones?

Imagine that this is not a magazine article, but an opinion essay with the question

“Smartphones are becoming very popular with young people. Is a smartphone the gadget every teenager should have? What is your opinion?” Do you think these paragraphs would get a good mark? What is missed in them?

How can you make this text sound like an opinion essay? Rewrite part A or B so that it sounds like your opinion. You may do it in pairs. The first change has been done for you.

First of all, I don’t think that teenagers really need a smartphone…

You can use the following expressions in your essay to express your attitude towards the topic:

In my opinion/view I think/believe that

I don’t think It seems to me that

I’m sure that

So, we are listening to your variants

Now tell me please if smartphones have positive sides? What are they?

Примерныеответы:

-they are very convenient

-they can be used for study

-prices of models and providers are decreasing

6. Подведение итогов урока - 4min.

Teacher: Well, I’d like to say that we have worked hard and you’ve been very active. I see that the problems we’ve discussed today are very interesting for you. I’d like you to express your attitude towards the exercises we’ve done and strategies we’ve discussed. What was difficult for you? What was new? Was it useful? Are you sure that you can express your opinion whether modern technologies are friends or foes?Thank you. Your marks are…

7. Домашнее задание - 4min.

At home write an answer agreeing with the question “Smartphones are becoming very popular with young people. Is a smartphone the gadget every teenager should have? What is your opinion?”

Don’t forget to:

*Start with the topic sentence

*Use “opinion” expressions

* the model text, for its structure and use of linking phrases

*the notes, if you don’t have your own ideas

-they are very convenient

-they can be used for study

-prices of models and providers are decreasing

Thank you for the lesson.

Приложение

Фрагмент из рабочей тетради

по дисциплине «Иностранный язык (английский)»

Инструкция по работе с тетрадью:

1. Внимательно слушать объяснения преподавателя;

2. Выполнять задания в специально предоставленное на занятии время;

3. Чётко следовать инструкции по выполнению каждого задания;

4. Записи в тетради выполнять ручкой или карандашом по согласованию с преподавателем.

Студенту разрешается делать записи карандашом на полях тетради, если возникли трудности при выполнении заданий для самостоятельной работы, чтобы в дальнейшем получить консультацию преподавателя.

Technical progress

LESSON 3

Цель занятия :

Обобщение и систематизация знаний по теме занятия

Computers aren’t intelligent, they only think they are.

Aim: to practice general ideas on a typical topic

Make your own notes about the topic below


Computers are used for


Aim: to understand the general idea and specific information while watching a video

Exercise 1: You are going to use the Internet resource http://www.youtube.com/watch?v=gEzuWWmn9xI . Study the words below, watch the video and try to guess Are Machines Really Taking Our Jobs?

To be scared- to be afraid

To replace- to change

Luddites- British industrial workers

Liberate- rescue, move

Artificial- not natural

Exercise 2: Watch the video once again and point out the correct answers


    What questions is Derek Thompson used to answer?

    questions about money and business;

    questions concerned with science and technology;

    questions on economics;

    The reason of the luddites’ protests was…

    the invention of a computer;

    new spinning machines;

    the problems with fees;

    What was the most popular occupation among the Americans of 1900?

    Military service;

    When did people begin to worry about loss of employment because of machines?

    since machines started to take over farm jobs;

    since machines began doing factory work;

    when people started using machines in “white-collar” professions;

    What are robots good at according to people’s comfort?

    at repetitive tasks;

    at the network industry;

    at managing robots;

    Why are our lives better according to the speaker?

    because we have invented WiFi and iPad;

    because human replacing technology came before us;

    because robots replaced our jobs.

Aim: to practice adding linking points and ideas

Read the article about smartphones and answer the questions that follow it.

Why I hate smartphones


1. If the article did not have the title, would it be clear from the text that the author really hates smartphones? Why?

2. Do these paragraphs sound more like somebody’ opinion or like an argument against smartphones?

3. Imagine that this is not a magazine article, but an opinion essay with the question

Do you think these paragraphs would get a good mark? What is missed in them?

4. How can you make this text sound like an opinion essay? Rewrite part A or B so that it sounds like your opinion. Use the functional phrases.

Functional phrases

In my opinion/view I think/believe that

I don’t think It seems to me that

I’m sure that


Example: First of all, I don’t think that teenagers really need a smartphone…

5. Home task: Write an answer agreeing with the question “Smartphones are becoming very popular with young people. Is a smartphone the gadget every teenager should have? What is your opinion?”

They are very convenient

They can be used for study

Prices of models and providers are decreasing

Don’t forget to:

*Start with the topic sentence

*Use “opinion” expressions (functional phrases)

Get help from:

* the model text, for its structure and use of linking phrases

*the notes, if you don’t have your own ideas

The role of technical progress
The scientific and technical revolution has changed our life very much. The computers, the mobile phones and other digital devices have entered our everyday life.
The atomic, space and energy age was followed by the age of computers. The tasks which had seemed eternal before have been solved one by one by computers. During the last decade many fundamental changes occurred because of electronic devices. It is even difficult to imagine the social and economic consequences of the microelectronic revolution.
The large use of computers has influenced our life in such a way that it was difficult to imagine 15 or 20 years ago. On the one hand, computers have simplified our life greatly. If you typed a text on the typewriter and made a mistake you had to type the whole page again. Making several copies of the same document used to be a difficult job too. But now it’s quite different. Correcting mistakes is easy. Computer also helps us to buy goods, find information, book tickets, make presentations and annual reports, and make difficult calculations. Time is saved for leisure.
Leisure time is also influenced by computer and other periphery devices. You no longer go to the music shops - many things are available on the internet. You needn’t write letters to your relatives or friends - you can send an e-mail. And your photo albums are on computer too.
Computer games are probably also a part of your free time. They became more and more realistic and complicated, and for many people it becomes impossible to tear themselves away. This means that electronic devices, such as computer and TV set are used mostly for entertainment and consume most of the time that could be spent on work, going for a walk and sleeping. Man becomes a slave of the devices which were designed to make him stronger.
Is there a way out? In fact, there is, but many people don’t know it and are still slaves. The best decision is not to give these equipments place in your heart. They should do their work. And when you have a rest, prefer real communication to virtual one and living an active life to watching films about crime. Then electronics will be not our lord or enemy but our friend!

The role of technical progress The scientific and technical revolution has changed our life very much. The computers, the mobile phones and other digital devices have entered our everyday life. The atomic, space and energy age was followed by the age of computers. The tasks which had seemed eternal before have been solved one by one by computers. During the last decade many fundamental changes occurred because of electronic devices. It is even difficult to imagine the social and economic consequences of the microelectronic revolution. The large use of computers has influenced our life in such a way that it was difficult to imagine 15 or 20 years ago. On the one hand, computers have simplified our life greatly. If you typed a text on the typewriter and made a mistake you had to type the whole page again. Making several copies of the same document used to be a difficult job too. But now it’s quite different. Correcting mistakes is easy. Computer also helps us to buy goods, find information, book tickets, make presentations and annual reports, and make difficult calculations. Time is saved for leisure. Leisure time is also influenced by computer and other periphery devices. You no longer go to the music shops - many things are available on the internet. You needn’t write letters to your relatives or friends - you can send an e-mail. And your photo albums are on computer too. Computer games are probably also a part of your free time. They became more and more realistic and complicated, and for many people it becomes impossible to tear themselves away. This means that electronic devices, such as computer and TV set are used mostly for entertainment and consume most of the time that could be spent on work, going for a walk and sleeping. Man becomes a slave of the devices which were designed to make him stronger. Is there a way out? In fact, there is, but many people don’t know it and are still slaves. The best decision is not to give these equipments place in your heart. They should do their work. And when you have a rest, prefer real communication to virtual one and living an active life to watching films about crime. Then electronics will be not our lord or enemy but our friend!

Определить язык Клингонский Клингонский (pIqaD) азербайджанский албанский английский арабский армянский африкаанс баскский белорусский бенгальский болгарский боснийский валлийский венгерский вьетнамский галисийский греческий грузинский гуджарати датский зулу иврит игбо идиш индонезийский ирландский исландский испанский итальянский йоруба казахский каннада каталанский китайский китайский традиционный корейский креольский (Гаити) кхмерский лаосский латынь латышский литовский македонский малагасийский малайский малайялам мальтийский маори маратхи монгольский немецкий непали нидерландский норвежский панджаби персидский польский португальский румынский русский себуанский сербский сесото словацкий словенский суахили суданский тагальский тайский тамильский телугу турецкий узбекский украинский урду финский французский хауса хинди хмонг хорватский чева чешский шведский эсперанто эстонский яванский японский Клингонский Клингонский (pIqaD) азербайджанский албанский английский арабский армянский африкаанс баскский белорусский бенгальский болгарский боснийский валлийский венгерский вьетнамский галисийский греческий грузинский гуджарати датский зулу иврит игбо идиш индонезийский ирландский исландский испанский итальянский йоруба казахский каннада каталанский китайский китайский традиционный корейский креольский (Гаити) кхмерский лаосский латынь латышский литовский македонский малагасийский малайский малайялам мальтийский маори маратхи монгольский немецкий непали нидерландский норвежский панджаби персидский польский португальский румынский русский себуанский сербский сесото словацкий словенский суахили суданский тагальский тайский тамильский телугу турецкий узбекский украинский урду финский французский хауса хинди хмонг хорватский чева чешский шведский эсперанто эстонский яванский японский Источник: Цель:

Результаты (русский ) 1:

Роль технического прогресса Научно -техническая революция изменила нашу жизнь очень много. Компьютеры, мобильных телефонов и других цифровых устройств ввели нашу повседневную жизнь. Атомная, пространства и энергии возраста следуют возраст компьютеров. Задачи, которые казались вечным до было выполнено по одному на компьютерах. В течение последнего десятилетия многие фундаментальные изменения произошли из-за электронных устройств. Это даже трудно представить себе социальные и экономические последствия микроэлектронных революции. Большое использование компьютеров повлияла на нашу жизнь таким образом, что трудно представить, 15 или 20 лет назад. С одной стороны компьютеры значительно упростил нашу жизнь. Если вы набираете текст на пишущей машинке и сделал ошибку, вы должны ввести всю страницу снова. Сделать несколько копий одного документа используется для трудной работы тоже. Но теперь это совсем другое. Исправление ошибок легко. Компьютер также помогает нам купить товар, найти информацию, забронировать билеты, делать презентации и ежегодные отчеты и делать сложные расчеты. Экономится время для отдыха. Свободное время также зависит от компьютера и других устройств периферии. Вы не идете музыкальные магазины-многие вещи доступны в Интернете. Вам не нужно писать письма к вашим родственникам или друзьям, вы можете отправить по электронной почте. И ваши фотоальбомы на компьютере тоже. Компьютерные игры, вероятно, также часть вашего свободного времени. Они стали более реалистичным и сложным, и для многих людей становится невозможно оторвать себя. Это означает, что электронные устройства, такие как компьютер и телевизор используются в основном для развлечения и потребляют большую часть времени, которое можно потратить на работу, идя на прогулку и спать. Человек становится рабом устройств, которые были разработаны, чтобы сделать его сильнее. Есть ли выход? В самом деле есть, но многие люди не знают его и все еще рабы. Лучшее решение состоит в том, не для того, чтобы дать эти оборудования место в вашем сердце. Они должны делать свою работу. И когда вы отдыхаете, предпочитают реальное общение виртуальный один и активный образ жизни для просмотра фильмов о преступности. Тогда электроника будет не наш Господь или враг, но наш друг!

Результаты (русский ) 2:

Роль технического прогресса
Научно-техническая революция очень изменила нашу жизнь. Компьютеры, мобильные телефоны и другие цифровые устройства вошли в нашу повседневную жизнь.
Атомное, пространство и энергия возраст последовал век компьютеров. Задачи, которые казались вечна, прежде чем были решены один за другим с помощью компьютеров. В течение последнего десятилетия многие фундаментальные изменения произошли из - за электронных устройств. Трудно даже представить себе, социальные и экономические последствия микроэлектронной революции.
Широкое использование компьютеров повлияло на нашу жизнь таким образом, чтобы это было трудно себе представить, 15 или 20 лет назад. С одной стороны, компьютеры упростили нашу жизнь значительно. Если вы набрали текст на машинке, и сделал ошибку, вы должны были снова ввести всю страницу. Создание нескольких копий одного и того же документа имел обыкновение быть трудной работой тоже. Но теперь это совсем другое. Исправление ошибок легко. Компьютер также помогает нам покупать товары, найти информацию, заказать билеты, делать презентации и годовые отчеты, и делать сложные расчеты. Экономится время для отдыха.
Свободное время также зависит от компьютера и других периферийных устройств. Вам больше не идут в музыкальных магазинах - много вещей, которые доступны в Интернете. Вам не нужно писать письма своим близким или друзьям - вы можете отправить по электронной почте. А ваши фото альбомы на компьютере тоже.
Компьютерные игры, вероятно, также является частью вашего свободного времени. Они становились все более и более реалистичным и сложным, и для многих людей становится невозможно оторваться. Это означает, что электронные устройства, такие как компьютер и телевизор используются в основном для развлечения и потребляют большую часть времени, которые могли бы быть потрачены на работу, на прогулку и спать. Человек становится рабом устройств, которые были разработаны, чтобы сделать его сильнее.
Есть ли выход? На самом деле, есть, но многие люди не знают об этом, и все еще рабы. Лучшее решение не давать это оборудование место в вашем сердце. Они должны делать свою работу. И когда вы отдыхаете, предпочитают реальное общение с виртуальным и жить активной жизнью, чтобы смотреть фильмы о преступлении. Тогда электроника будет не наш господин или враг, а наш друг!

переводится, пожалуйста, подождите..

Результаты (русский ) 3:

роль технического прогрессанаучно - технической революции, изменилось в нашей жизни очень много.компьютеры, мобильные телефоны и другие цифровые устройства вошли в нашу повседневную жизнь.атомная, пространства и энергии возраста последовали век компьютеров.задачи, которые, как казалось вечным до того, как были решены, один на один с помощью компьютеров.в течение прошедшего десятилетия многие основные изменения произошли, потому что электронных устройств.трудно даже представить, социальных и экономических последствий в микроэлектронных революции.большое использование компьютеров влияет на нашу жизнь таким образом, чтобы это было трудно представить, 15 или 20 лет назад.с одной стороны, компьютеры упростили нашу жизнь в значительной степени.если вы набрали текст о машинку и сделал ошибку, ты был типа всю страницу опять.сделав несколько копий одного и того же документа была трудная работа тоже.но теперь это совсем по - другому.исправлять ошибки легко.компьютер также помогает нам купить товары, найти информацию, забронировать билеты, делать презентации и ежегодных докладов, и принимать сложные расчеты.время сохраняется для отдыха.свободное время, также зависят от компьютера и другие периферийные устройства.ты больше не в музыкальных магазинах - многие вещи в интернете.вам не нужно писать ваши родственники или друзья - можно отправить по электронной почте.и ваши фотоальбомы, находятся в компьютере тоже.компьютерные игры, вероятно, также часть своего свободного времени.они становились все более и более реалистичный и сложная, и для многих людей он становится невозможным рвать себя.это означает, что электронные устройства, как, например, компьютер и телевизор, используются в основном для развлечения и потребляют большую часть времени, которые можно было бы потратить на работу, гулять и спать.человек становится рабом устройств, которые были направлены на то, чтобы сделать его сильнее.там есть выход?на самом деле, есть, но многие люди не знают, что он и до сих пор рабы.лучшее решение - не давать такое оборудование места в твоем сердце.они должны делать свою работу.и когда вы отдыхаете, предпочитаю настоящие сообщения в виртуальном и жить активной жизнью, чтобы смотреть фильмы о преступности.затем электроника будет не наш господь или врага, но наш друг!

переводится, пожалуйста, подождите..

1. Активизация лексики в речи учащихся
computer, hardware, software, processor, device, keyboard, calculating machine, computerized economy, computer communication, e-mail, the Internet,»Microsoft», клавиатура, принтер, устройство, жёсткий диск, программное обеспечение, процессор, память, существенный, немедленно.
2. Работа с текстом. Чтение с целью поиска конкретной информации.
As you know Bill Gates created the first software – the programs that help personal computers process different information. As founder of Microsoft Inc., he is now one of the richest men in America. Read the text and find the information about:

Bill Gates was active in his teenage years.

He and his friend developed disk operating system.

Bill Gates foresaw the significance of computers in the future.

Binary number system has only two digits.

Bill Gates’ predictions came true.

Текст 1. Bill Gates, The Software King
Most of the computers in the world use software invented by Bill Gates, the founder of Microsoft Inc. of Redmond, Wash. Software is the set of programs that make computers – whether business or personal – perform various tasks.

Gates was born in Seattle, Wash., in 1955. As a boy, he was bright and curious. He was active in Scouting, reaching Life Scout rank in Troop 186. He especially loved hiking, camping and other outdoor adventures.

But Gates was obsessed with computers. While a student at Harvard University in 1975, Gates and a friend, Paul Allen, developed a computer language for an early version of the personal computer. Microsoft was born. Gates went on to develop operating systems, such as MS-DOS, and software programs.

Thanks to Microsoft, Gates is now one of the richest men in America. He is worth more than $8 billion.

A technical wizard and a fierce business competitor, Gates sees great things ahead for computers. He says they «are really going to change a lot of things in the world – the way we work, the way we play and entertain ourselves and even the way we are educated».

Текст 2. The Binary Number System


Early digital computers inspired by Howard Aiken’s Mark were huge, sometimes filling an entire room. That was because thousands of switches were needed to compute his binary number system.

In the binary number system, only two digits are recognized by the computer: 0 when a switch is off, and 1 when the switch is on. Different combinations of those two digits can represent thousands of letters and numbers.

The binary number system is still used in today’s computers. The difference is that the thousands of electrical switches have been replaced by one tiny, solid-state chip that does the translations electronically. That’s why your computer only fills up part of your desk, not your whole bedroom.
Текст 3. Computers in your Future
Microsoft’s Bill Gates and other computer experts saw great things ahead. They said that in the next few years, you would be able to sit at your computer and see high-quality video sent from any place on earth.

They predicted you would also have a wallet-size personal computer. With it you would be able to store photographs, pay bills, get the news, send messages, see movies and open locks with digital keys.

At home on your TV-size PC you would be able to see and talk with friends in other states, get medical advice, check magazine articles and pictures in a far-off library and order a pizza.

A computerized control system at home would regulate your lighting, temperature and security system.

Big dreams? Are these dreams or facts? Perhaps. But engineers have done a lot to make it reality.

To perform – выполнять

Life Scout rank – пожизненный титул бойскаута

Troop – отряд

To be obsessed – быть одержимым

Operating system – система функционирования

Worth – обладающий

Fierce – неистовый

To inspire – вдохновлять

Solid-state – твердый

Wallet-size – величиной с бумажник

Security system – система безопасности


3. Актуализация знаний: активизация знаний на основе текста.
Scan the text «The Fundamentals: hardware and software» and find the equivalents of the following words: клавиатура, принтер, устройство, жёсткий диск, программное обеспечение, процессор, память, существенный, немедленно.

A computer consists of a screen, a keyboard and a boxlike case with the «brains» of the system. For most tasks you’ll also need a printer and, perhaps, a pointing device called a mouse. This equipment is called hardware.

By itself, hardware is like a cassette player without tapes. A computer needs programms, or software, which usually includes one or more computer discs and a printed instruction manual.

The price depends on the hardware’s brain power-the type of processor and the size of its memory. How much power do you need? That depends of the software you’ll use. In general, words and numbers demand less from a computer than pictures and sound.

Sufficient power is important because a computer works in iteratively. With hardware that isn’t up to the job, you might have to wait 30 seconds for an on-screen the saurus to lookup a word. But with the right system then try would appear instantly.

4. Ознакомление с терминологией .


Put each of the following words in its place in the passage below: software, computers, peripherals, calculator, ports, monitor, keyboard, configuration, hardware, printer.

So you only have a pocket (1)_____to do addition, multiplication and soon, you want to know about real (2)_____? Right. Well, them achiness themselves are called the (3)_____ and the programs that you feed into them are called the (4)_____. If you want to see the results of what you are doing, you’ll need a (5)____or you’ll have to plug into a television set. You’ll operate your machine like a type writer by pressing keys on the (6)______. If you want to record on the paper of what you are doing, you’ll need a (7)______. On the rear panel of the computer there several (8)_______in to which you can plug a wide range of(9)______- modems,fax machines and scanners. Them a in physical units of a computer system are generally known as the(10) _____.

The key: 1 calculator, 2 computers, 3 hardware, 4 software, 5 monitor, 6 keyboard, 7 printer, 8 ports, 9 peripherals, 10 configuration.
5. Аудирование и выполнение заданий по прослушанному. Audition.
Exercise 1. Listen to the texts and answer the question «What is the computer of the future like as scientists predict?»
Wearable Computers

If you are hooked* on the computer and can’t tear* yourself from it, don’t worry. be able to wear it on your wrist,* in your glasses and even in your earings. The first wearable computers are already on sale though they are probably a bit bulgy* right now. Don’t be surprised if in a few years you’ll be putting on your socks and your computer each morning before go into work. Of course, you might not even have to leave the house. Scientists predict that in the future most of us will work from home.

wearable -пригодный для носки, носимый на себе

behooked on - быть привязанным к чему-либо, не представлять себе жизни без чего-либо

tear – оторваться, отвлечься

wrist – запястье

bulgy – громоздкий


6. Listen to the text and prove the quotation «Computers have entirely entered our life».
Some scientists say that without the computer the 21st century would be impossible. Computers today are running our factories, planning our cities, teaching our children and forecasting our future. The computer solves in seconds the problems a generation of mathematicians would need months or years to solve without its help. The degree to which computers will take over human functions may frighten some people and astonish* others. Computers, like the telephone or electricity, have become a common thing of everyday life used by almost everybody.They have entered our home life. They help to make up a person’s shopping list, remind someone of important appointments and anniversaries and answer the telephone. We often hear that the increasing flood of information will be one of the problems of the 21st century.

A computer may help to solve it too. In a computerized library of the future request for information will be answered instantly* and as fully as the user wants.

The invention of computers, calculating machines, capable of processing information, cardinally changed our life. The computer performs very simple actions, but its advantage is the speed it calculates at. In fact the computer performs hundreds of thousands of operations per second.

Computers are penetrating* all spheres of human activity, in many of them they have become indispensible,* They calculate orbits, guide spaceships and planes, calculate the targets* of economic development, play chess, help housewives to choose a menu.

It’s hard to enumerate all the uses the computer may be put to.
astonish – удивлять

instantly – немедленно

penetrate –проникать

indispensible – незаменимый

target -цель
7.Чтение с полным пониманием содержания и обсуждение прочитанного.
Read the text and do the tasks.
Not a «White Elephant»
Gwen and her husband Tim live in a small town in Colorado in the USA. When Gwen was 77 years old and her husband was 84,their daughter gave the cast-off* computer and some software*. Gwen and Tim were not much interested in it and saw the gift as the proverbial* “white elephant”. Their first responses were “Don’t need one”. “Won’t use it”.I’m too old to learn”.

In spite of their protest, their daughter left the computer with them. She also told them that the computer would make it possible for them to be in communication with her when she was on duty in London with her job, as well as with their grown children who live indifferent parts of the country. She explained to them how to use the computer, but they didn’t show any interest in it.

Sometime later Gwen decided to try the computer. It was not easy. At first Gwen was afraid she would“break”the machine. She called her son-in-law and asked him some questions about using-mail. She learned the basics of computer communication sand learned to solve problems which a rise in the process of work with computer.

After three months she could sende- mail to her children, a nephew,and any one she could reach. She is now so confident*in her abilities*that she is exploring*new ways of getting information with her computer.

Gwen says:“E-mail allows me to be in touch*with people every day. It allows me to communicate regularly with my son who has health problems. I don’t have to wait a certain time of day to call. I can send and receive messages at any time”.

And Gwen has a right to brag*.When she goes to church or community social events and tells people about the computer, they are amazed*at the fact that she can learn something like that.

She has learned a little terminology and can talk to people who know something about the computer. She conquered*the technology she didn’t think she would be able to learn.

Now Gwen is planning to install*a modem*,join the Internet and explore the net.

cast-off – ненужный,бросовый

software – программное обеспечение

proverbial – вошедший в поговорку,общеизвестный

whiteelephant – дорогая,бесполезная вещь

arise - подниматься

confident - уверенный

ability -способность

explore -исследовать

beintouch - контактировать

brag- хвастаться

amazed – удивлённый, изумлены

conquer - покорять

install – установить

8.Is there any information in the text?
- concerning rules of sending e-mail?

How Gwen learned to use the computer?

Showing that Gwen had a right to brag?

That Gwen learned a little terminology?

About the family of Gwen and Tim?

About their age?

About their town?

About computer games?

9. Find word combinations in the text which mean the following:

их дочь оставила им компьютер, взрослые дети, они не проявили никакого интереса, основы компьютерной коммуникации, исследует новые способы получения информации через компьютер, регулярно общаться с сыном, отправлять и получать послания в любое время, немного терминологии, общественные события.

10.Retell the text using the following constructions:

The daughter of Gwen gave them….

At that time Gwen was… and Tim was…

First Gwen and Tim…

In spite of their protest their daughter…

She told them…

Sometime later…

She learned…

11. Find the words in the text which have the following meaning:

1. useless or unwanted

2. find the answer

3. feeling certain

4. examine in order to test


6. surprised

7. science or art

12. Match the words on the left with their definitions on the right.

1)modema) a system that allows messages to be sent from one computer to another

2)softwareb) feeling certain

3)e-mail) a piece of electronic equipment that allows information to be sent from one computer to another

4)confidentd) a piece of news

5)hard diske) the study or use of computers and other electronic equipment

6)informationf) a part inside a computer that can store technology,

7)messageg) the programmes that you put into computer to make them do

the job they want

13.Join these split sentences.

1. Knowing how a) an electronic machine which is used to store to use the computer and organize information

2. The term «virtual reality»b) when your computer crashes

3. A computer is c) describes computer images which appear

4. Customers’ names and d) you should invite a specialist addresses are stored

5. More and more schools e) your computer can become obsolete are using multimedia

6. In only a few years f) as a teaching aid

7. It is very annoying g) is a useful skill

8. If you can’t fix f) on our data base your computer

14. Закрепление лексики. Русско-английский перевод.


1. Удобно пользоваться электронной почтой, чтобы контактировать с друзьями.

2. Благодаря компьютеру я могу получать и отправлять сообщения в любое время.

3. Компьютерная терминология не очень трудная. Многие слова пришли из английского языка.

4. Он интересуется компьютерами, знает, как ими пользоваться и владеет основами компьютерного общения.

5. Когда работаешь с компьютером, возникают проблемы, которые необходимо решить.

6. Мы купили компьютер только два года назад, и он уже устарел.

7. Интересно, он пользуется компьютером сейчас или пишет книги ручкой?

8. «Майкрософт» стала крупнейшей фирмой в мире, разрабатывающей программное обеспечение для компьютеров.

15.Дискуссия. Работа по индивидуальным заданиям.
Discussion.Work in groups.
Group 1. Advantages of computers
1. Computers give access to a lot of information.

2. Computers let you communicate very quickly by e-mail or using the Internet

3. Computers can do some tasks very quickly, for example, send off large number of letters or bills.

4. Computers make it possible to work at home.

5. Word processors make it easier to write letters and reports, and to do work for school or college.

6. Children enjoy using computers, and multimedia, interactive software and virtual reality make learning more exciting. Many books are now available on CD-ROMs.

7. Large amounts of information can be stored in a database.

Group 2. Disadvantages of computers


1. Many people do not like using computers, and would prefer to deal with a person instead.

2. Computers can get viruses and damage software.

3. Software often have bugs, and sometimes computers fail and people lose all the work they had done.

4. Some children spend too much time playing computer games which can be very violent.

5. Anyone can put information on the Internet, so it can easily be used by criminals. There are no laws to stop this yet, and it is extremely difficult to control the Internet.

6. Computers quickly become obsolete, so they soon need to be replaced or updated.

7. If a computer is not working properly, most people do not know how to fix it, and this be very annoying.

Group 3. Internet Safety Basics


DON’T CHAT WITH STRANGERS! Your parents are RIGHT when they say «DON’TTALKTO STRANGERS». You really don’t know who the person is that you are chatting with. It can be very easy to mislead you.
ASK YOUR PARENTS AND SURE. Only surf where your parents have given your permission. If a website looks suspicious or has a warning page about you being underage , leave immediately. Some sites are not for kids. Do not go exploring. If you come across a site that you aren’t sure about, ask your parents. Don’t download any applications from the Internet that are from questionable sites. Some sites have viruses which come free with the downloads

PASSWORDS. Passwords are secret so don’t give out your passwords to anyone. Do not fill any online forms without asking your parents. Never put your e-mail password on any website while registering.

E-MAIL SAFETY. Never open up any email or attachment that you receive from people you don’t know. Ask your parents to look at it first. Sometimes email can contain viruses which could harm your computer. Ask your parents to install the latest anti-virus programmes.

SET YOUR TIME. Don’t spend all your time online. Set a time limit on your computer use. Keep your parents informed about sites you visit.


16. Write an essay «You are doing a project on how computers have changed people"s lives, how computers are changing things and how people feel about it. Have you got a computer at home? What do you use it for?200-250words»

Тип урока: развитие умений диалогической речи.

Вид урока: комбинированный.

Цель: комплексное формирование лексико-грамматических навыков учащихся в рамках темы, обучение устной речи в рамках темы “Научно-технический прогресс”.

  • образовательные –
систематизировать лексический материал по теме “Компьютерные технологии”, совершенствовать навыки аудирования текста с общим охватом содержания и с извлечением конкретной информации, совершенствовать навыки чтения с извлечением нужной информации, совершенствовать грамматические навыки описания действий в прошлом, совершенствовать умения диалогической речи;
  • воспитательные –
  • воспитывать умение работать в группах, парах, индивидуально;
  • развивающие –
  • способствовать развитию творческих способностей учащихся, развивать умение выражать свое мнение и приводить аргументы, развивать навыки самооценивания в процессе обучения.

    Оснащение урока (технические средства обучения): компьютер, проектор, аудиозаписи, раздаточный материал.

    Ход урока

    1. Организационный этап.

    Teacher: Good morning everybody! Glad to see you again! Sit down please.

    2. Сообщение темы и цели урока.

    Teacher: So, boys and girls, today we are going to talk much about computers. The topic of our discussion is “Computers: friends or foes?” Please, read the statement on the blackboard and try to guess what the main aim of our lesson is:

    “Computers aren’t intelligent, they only think they are”

    (Учащиеся высказывают свои идеи.)

    3. Речевая разминка. Актуализация лексики по теме.

    А. Fill in the mind map.

    Работа ведется фронтально, назвавший свой вариант последним – победитель.

    Примерные ответы учащихся:

    • searching for information
    • typing and keeping information
    • listening to music
    • watching films
    • printing documents
    • using e-mail
    • chatting with friends and relatives
    • using social networks…

    В. A computer quiz. Answer the questions. Use the words in the box:

    (Работа организована в парах, дается время обдумать ответы на вопросы, затем каждая пара дает свои ответы, дополняя или поправляя при этом своих одноклассников.)

    1. What computer system makes it possible to send letters very quickly?
    2. What system allows computer users around the world to send and to obtain information?
    3. What programs provide colorful pictures and sound?
    4. What is the name of a computer-created “world”, which seems almost completely real?
    5. What is a special term, which means “to obtain stored information from a computer’s memory”?
    6. What do we call a disk on which a large quantity of information can be stored?
    7. What do you call a sudden, unexpected computer failure?
    8. What is the term for the electrical or electronic components of a computer?
    9. What do we call a large collection of data that is stored in a computer system?
    10. What is the term for a set of instructions secretly put into a computer that destroys the information stored in it and stops it from working normally?
    11. Where on the Internet can you look for information about products and services offered by a company or organization?
    12. What is WWW?
    13. What store of information can you easily put into your pocket?
    14. What do we call a set of computer programs to control the operation of a computer?
    15. What kind of computer can you use on the plane?

    4. Рефлексия.

    Were the questions difficult for you?

    Did you know the answers to all questions?

    Could you explain the answers in Russian or in English? What was easier for you?

    Have you learnt something new? Do you think it’s useful to know?

    А. Listen to the interview with Mike Phillips, a journalist and match phrases from the interview (first column) to the ones similar in meaning from the second column. Add more uses of computers to the mind-map.

    1. searching for a) keeping a diary
    2. plug into b) looking for
    3. an integral part c) save the time
    4. user-friendly d) easy to use
    5. reduce the time e) a necessary part
    6. keeping track of life f) connect to

    В. Listen to the interview again and fill in the gaps with the phrases from the table

    1. I use it mainly for word processing (but not for writing, which I still do with a pen), ________, _______________ from the Internet, for writing purposes or for traveling.
    2. I used to think the PC’s main purpose in our lives was to ______________ it took to get things done so that people could enjoy other hobbies – skiing, for example.
    3. The PC is becoming ______________ of our private and professional lives I should say.
    4. It was a small thing produced here in England, _____________ the TV.
    5. And that was what got me really interested because the Macintosh is very _____________ .

    6. Чтение.

    Read the story “Steve belonged to the Net”and put the linking words where it is necessary. Answer the questions after the text.

    7. Грамматика.

    (Работа проводится фронтально, обсуждается стратегия выполнения заданий в формате ЕГЭ раздел “Чтение”, следует сделать акцент на необходимость знания грамматических структур для успешного выполнения заданий.

    1. Why are the linking words in the text so important?
    2. Which sentences in the first paragraph describe facts and which a process? Name the grammar forms of the verbs. Find some other cases in the text.
    3. Read the sentences with while and when. Which grammar forms help to describe the actions in the past?
    4. Read the underlined sentences in the 6 th paragraph. Which was earlier in time? How do you know? Find other cases in the text.

    Read this paragraph. Somebody is talking about using computers. Complete the text by choosing one word for each gap. One of the words is used twice.

    For me, computers are a (1) _________ to an end, nothing (2)_________ . I don’t find them interesting in (3) __________ . They enable me to do things that I need to do, (4) ________ as sending emails or checking information on websites to help me (5) __________ my homework or connected to one of my hobbies. But (6) __________ my sister the situation is (7) ________ different. It’s like you can’t believe we’re (8) ___________ related. She is obsessed with computers. I don’t understand, but that’s the truth.

    8. Говорение.

    In groups of three discuss the text “Steve belonged to the Net”. Answer the questions:

    1. Why was the author so surprised that Steve didn’t want to talk to him?
    2. How does the author describe his emotions?
    3. Why was he worried in the end of the narration?
    4. Can social networks substitute real life communication? What is your opinion?
    5. How much time do you personally spend on the Net?
    6. Do you have enough time for your hobbies or doing sport?
    7. Would you rather have a computer or a person for company on a desert island?

    Discuss with your partners whether computers are friends or foes in our life. Use the expressions on p. 242-243 of Student Books.

    Работа в группах по 3 человека. (Представление своих аргументов, выражение согласия/несогласия.)

    9. Подведение итогов урока.

    Teacher: Well, I’d like to say that we have worked hard and you’ve been very active. I see that the problems we’ve discussed today are very interesting to you. I’d like you to express your attitude towards the exercises we’ve done and strategies we’ve discussed. What was difficult for you? What was new? Was it useful? Are you sure that you can express your opinion whether computers are friends or foes?

    10. Домашнее задание.

    SB упр. 2(1), стр. 240, диалог в группах “Computers: friends or foes?”

    ]
    [ ]

    It’s difficult to overestimate the role of science and technology in our life. They accelerate the development of civilization and help us in our co-operation with nature.

    Scientists investigate the laws of the universe, discover the secrets of nature, and apply their knowledge in practice improving the life of people. Let"s compare our life nowadays with the life of people at the beginning of the 20th century. It has changed beyond recognition. Our ancestors hadn"t the slightest idea of the trivial things created by the scientific progress that we use in our every day life. I mean refrigerators, TV sets, computers, microwave ovens, radio telephones, what not.

    They would seem miracles to them that made our life easy, comfortable and pleasant. On the other hand, the great inventions of the beginning of the 20th century, I mean radio, airplanes, combustion and jet engines have become usual things and we can"t imagine our life without them. A century is a long period for scientific and technological progress, as it"s rather rapid. Millions of investigations the endless number of outstanding discoveries have been made. Our century has had several names that were connected with a certain era in science and technology. At first it was called the atomic age due to the discovery of the splitting of the atom. Then it became the age of the conquest of space when for the first time in the history of mankind a man overcame the gravity and entered the Universe. And now we live in the information era when the computer network embraces the globe and connects not only the countries and space stations but a lot of people all over the world. All these things prove the power and the greatest progressive role of science in our life.

    But every medal has its reverse. And the rapid scientific progress has aroused a number of problems that are a matter of our great concern. These are ecological problems, the safety of nuclear power stations, the nuclear war threat, and the responsibility of a scientist. But still we are grateful to the outstanding men of the past and the present who have courage and patience to disclose the secrets of the Universe.

    Перевод текста: Scientific and Technological Progress

    Трудно оценить слишком высоко роль науки и техники в нашей жизни. Они ускоряют развитие цивилизации и помогают нам в нашем сотрудничестве с природой.

    Ученые исследуют законы вселенной, обнаруживают тайны природы, и применяют их знание в практике, улучшающей жизнь людей. Давайте сравнивать нашу жизнь в настоящее время с жизнью людей в начале 20-ого столетия. Это изменилось до неузнаваемости. Наши предки не имели малейшую идею относительно тривиальных вещей, созданных научным продвижением, что мы используем в нашем каждый день жизнь. Я подразумеваю рефрижераторы, телевизоры, компьютеры, микроволновые печи, радио-телефоны, что нет.

    Они казались бы чудесами им, которые сделали нашу жизнь легкой, удобной и приятной. С другой стороны, большие изобретения начала 20-ого столетия, я подразумеваю радио, самолеты, сгорание и реактивные двигатели стали обычными вещами, и мы не можем вообразить нашу жизнь без них. Столетие - длительный период для научного и технологического продвижения, поскольку это довольно быстро. Миллионы исследований бесконечное число выдающихся открытий были сделаны. Наше столетие имело несколько названий, которые были связаны с определенной эрой в науке и технике. Сначала это называли атомным веком из-за открытия раскола атома. Тогда это стало возрастом завоевания места, когда впервые в истории человечества человек преодолел серьезность и вошел во Вселенную. И теперь мы живем в информационную эру, когда компьютерная сеть охватывает земной шар и подключает не только страны и космические станции, но и много людей во всем мире. Все эти вещи доказывают власть и самую большую прогрессивную роль науки в нашей жизни.

    Но каждая медаль имеет ее перемену. И быстрое научное продвижение пробудило множество проблем, которые являются вопросом нашего большого беспокойства. Они - экологические проблемы, безопасность атомных электростанций, ядерной военной угрозы, и ответственности ученого. Но тем не менее мы благодарны выдающимся мужчинам прошлого и подарка, кто имеет храбрость и терпение раскрыть тайны Вселенной.

    Использованная литература:
    1. 100 тем английского устного (Каверина В., Бойко В., Жидких Н.) 2002
    2. Английский язык для школьников и поступающих в ВУЗы. Устный экзамен. Топики. Тексты для чтения. Экзаменационные вопросы. (Цветкова И. В., Клепальченко И.А., Мыльцева Н.А.)
    3. English, 120 Topics. Английский язык, 120 разговорных тем. (Сергеев С.П.)



    Рассказать друзьям